Japonský premiér Šinzó Abe skončil ve funkci, vystřídá ho Suga

před 2 týdny aktualne.cz aktualne.cz

Japonský premiér Šinzó Abe skončil ve funkci, vystřídá ho Suga

Abe na konci srpna oznámil, že se kvůli zdravotnímu stavu rozhodl vzdát funkce premiéra, kterou zastával v letech 2006 až 2007 a od roku 2012 do dneška.

"Věnoval jsem tělo i duši hospodářské obnově a diplomacii, abych chránil národní zájem Japonska každý den od okamžiku, kdy jsme se vrátili k moci," uvedl Abe před posledním zasedáním své vlády.

V pondělí se Abeho nástupcem v čele LDP stal dlouholetý vládní mluvčí Jošihide Suga. Ještě ve středu by jej měl parlament zvolit novým japonským premiérem. Jednasedmdesátiletý Suga slíbil, že naváže na Abeho práci. Za priority své budoucí vlády označil boj proti koronaviru a obnovu pandemií postiženého hospodářství.

Členy nové vlády budou podle Sugy "reformně orientovaní a tvrdě pracující lidé". Podle japonských médií by si funkce mohla udržet až polovina dosavadních členů vlády, mimo jiné ministr financí Taró Aso, ministr zahraničí Tošimicu Motegi či ministryně pro olympijské hry Seiko Hašimotová. Ministrem obrany by se mohl nově stát Abeho mladší bratr Nobuo Kiši. Mluvčím vlády, kterým byl dosud Suga, bude podle médií dosavadní ministr zdravotnictví a tvář japonského boje s koronavirem Kacunobu Kató.