Vláda označila rezoluci k Babišovu střetu zájmů za vměšování do vnitřních záležitostí

před 2 týdny aktualne.cz aktualne.cz

Vláda označila rezoluci k Babišovu střetu zájmů za vměšování do vnitřních záležitostí

Europoslanci schválili usnesení kritické k Babišovu střetu zájmů předminulý pátek jasnou většinou hlasů. Šéf vlády podle Evropského parlamentu zpochybňuje nezávislý výkon své funkce, neboť se podílí na rozhodování o penězích z rozpočtu EU a zároveň kontroluje holding Agrofert. Rezoluce vyzývá Evropskou komisi k nulové toleranci vůči střetům zájmů a české úřady k tomu, aby vytvořily spolehlivý systém jejich odhalování a potírání.

Kabinet měl podle návrhu, který mu předložila ministerstva spravedlnosti, pro místní rozvoj a financí, zdůraznit, že rezoluce je politickým, nikoliv odborným posouzením problematiky.

Měl Evropskému parlamentu také vytknout to, že vítá obnovení vyšetřování Babiše v souvislosti s jeho účastí na projektu Čapí hnízdo a vyjadřuje důvěru v to, že česká justice bude v tomto trestním řízení postupovat nezávisle a nebude podléhat žádnému politickému vlivu. "Jedná se o porušení principu presumpce neviny a nepřípustné zasahování do konkrétního trestního řízení," stojí v návrhu usnesení.

Evropský parlament vytváří nátlak, tvrdí vláda

Vítání vyšetřování a výzvy k jeho nezávislosti podle dokumentu představují přímý politický nátlak na konkrétní řízení. "Bez jakékoliv znalosti konkrétní věci Evropský parlament pobízí k činění kroků v trestněprávní rovině, čímž činí politický a mediální tlak na justiční systém v ČR," uvádí materiál.

Když unijní parlament vítá obnovení stíhání, deklaruje podle návrhu i nesouhlas s dosavadní činností orgánů činných v trestním řízení. "Takový postoj je zcela jasným zásahem do vnitřních záležitostí členského státu, navíc účelově a subjektivně projeveným na konkrétní případ," dodává dokument.

Kabinet měl podle návrhu také zkritizovat to, že Evropský parlament předjímá výsledek auditů k Babišovu střetu zájmů. "Evropský parlament v této souvislosti nerespektuje průběh auditního procesu a činí expresivní konstatování, které se neopírá o žádné relevantní odborné posouzení," měla uvést vláda. Jeví se podle ní, že Evropský parlament uplatňuje svůj politický a mediální vliv na řádný průběh auditů.

"A svými konstatování o střetu zájmů bez řádných odborných podkladů presumuje jejich výsledek. Tímto způsobem dochází rovněž k nerespektování pravidel nastavených samotnou EU," stojí v dokumentu.